Hoppa till sidans innehåll

RyAx Matchspel gruppindelning och matchschema

2018-05-21 12:23
  • Uppdaterad: 2018-05-21 12:24

Här nedan kommer lite information angående RyAx Matchspel.

SPELFORM I GRUPPSPELET

Vi spelar match med HCP.

Matcherna skall alltid spelas över 18 hål även om det är avgjort tidigare.
Vi räknar antal vunna hål för att fastställa en "målskillnad" ( En match kan alltså sluta allt från 18-0 till 9-9).
Så även om man ej längre kan vinna sin match så finns all anledning att kämpa hela vägen in i mål.

Vi har lottat in spelarna i åtta grupper. Fyra spelare/grupp.
Ettan och tvåan från respektive grupp går till slutspel.
Lottningen kommer att finnas vid resultattavlan på väggen utanför omklädningsrummen fr.o.m 19/5.

SPELFORM I SLUTSPELET

Från och med åttondelsfinalerna spelar vi traditionellt matchspel. Självklart fortfarande med HCP.

 

RyAx match Gruppindelning

Grupp 1                                   Grupp 5

O.Lindberg                              P.Linden

A.Husell Axelsson                   K.Sundelius

P.Larsson                                 E.Haapala

L.Larsson                                 K.Östman

 

Grupp 2                                    Grupp 6

A.Axelsson                               O.Rydstrand

U.Lundin                                   T.Wiking

L.Östman                                   L.Wester

L.Grund                                     T.Risberg

 

Grupp 3                                    Grupp 7

J.Axelsson                                 B.Andersson

D.Eklund                                   K.Gustavsson

L.Falk                                        T.Lindgren

H.Lundin                                   E.Andersson

 

Grupp 4                                     Grupp 8

M.Norlin                                   A.Eriksson

D.Larsson                                  N.Wikström

P.Wesslen                                  B.Axelsson

S.Brink                                       L.Bergström

 

Spelschema RyAx match

 

Omg 1.  20/5 – 3/6

       

         Grupp 1                                    Grupp 2

O.Lindberg- P.Larsson                      A.Axelsson – L.Grund

A.Husell – Axelsson                          U.Lundin – L.Östman

 

 

          Grupp 3                                           Grupp 4

 

J.Axelsson – H.Lundin                       M.Norlin – S.Brink

D.Eklund – L.Falk                              D.Larsson – P.Wessen

 

         Grupp 5                                            Grupp 6

 

P.Linden – K.Östman                         O.Rydstrand- T.Risberg

K.Sundelius – E.Haapala                    T.Wiking – L.Wester

 

         Grupp 7                                             Grupp 8

 

B.Andersson – E.Andersson               A.Eriksson – L.Bergström

K.Gustavsson – T.Lindgren                 N.Wikström – B.Axelsson

 

 

 

                  Omg 2.  4/6 – 17/6

 

O.Lindberg – P.Larsson                       A.Axelsson – L.Östman

A.Hus- Ax – L.Larsson                        U.Lundin – L.Grund

 

 

J.Axelsson – L.Falk                              M.Norlin – P.Wessen

D.Eklund – H.Lundin                           D.Larsson – S.Brink

 

 

P.Linden – E.Haapala                          O.Rydstrand – L.Wester

K.Sundelius – K.Östman                      T.Wiking – T.Risberg

 

 

B.Andersson – T.Lindgren                    A.Eriksson – B.Axelsson   

K.Gustavsson – E.Anderssson               N.Wikström – L.Bergström

 

 

 

                          Omg 3.  18/6 – 1/7

 

O.Lindberg – A.Hus – Ax                      A.Axelsson – U.Lundin

P.Larsson – L.Larsson                            L.Östman – L.Grund

 

 

J.Axelsson – D.Eklund                           M.Norin – D.Larsson

L.Falk – H.Lundin                                  P.Wessen – S.Brink

 

 

P.Linden – K.Sundelius                          O.Rydstrand – T.Wiking    

E.Haapala – K.Östman                            L.Wester – T.Risberg

 

 

B.Andersson – K.Gustavsson                  A.Eriksson – N.Wikström

T.Lindgren – E.Andersson                       B.Axelsson – L.Bergström

 

 

 

Kolla med receptionen om ni saknar kontaktuppgifter till er motståndare. Resultat ska skickas på sms direkt efter avslutad match till Ola R 0761-955906 eller Anders A 0739-032955

 

Skribent: Fredrik Lindeberg
Epost: This is a mailto link


moregolf_delbetala_250x240

Postadress:
Grönlund GK - Golf
Box 38
74010 Almunge

Kontakt:
Tel: +4617420670
Fax: +4617420670
E-post: This is a mailto link

Se all info